آموزش زیرنویس

آموزش حل مشکل ناخوانا بودن زیرنویس در ویندوز

برای حل و رفع مشکل ناخوانا بودن زیرنویس فارسی چندین روش وجود دارد که ما سعی میکنیم همه این آموزش ها را به شما توضیح بدیم و ابتدا از روش های 100 درصدی شروع میکنیم. یکی از این دو یا سه روش مشکلتون رو حتما حل میکنه. اگرم سوالی بود با ما در تماس باشید.

بعضی از فایلهای زیرنویس که با فرمت Unicode ذخیره نشده‌اند. در بعضی از سیستم ها بصورت حروف در هم و ناخوانا نشان داده میشن. ‫این مشکل از KMPlayer یا Player شما نیست بلکه از ویندوزه که زبان پیشفرض برای متون غیر Unicode رو زبانی غیر از فارسی قرار داده ، و حتماً توجه کردید معمولاً پس از نصب مجدد ویندوز زیر نویس فارسی برای فیلم ها دچار اشکال شده و اصلاً قابل خواندن نیست که البته اگر همان زیر نویس را با نرم افزار Notepad نیز باز کنید همین مشکل را خواهید داشت.

  • حل مشکل ناخوانا بودن زیرنویس

پس راه های زیادی برای برطرف کردن مشکل دیدن زیر نویس میتوان یافت ولی در این مطلب نکته خدمتتان گفته میشود که نیازی به نرم افزار جانبی نداشته و فقط یک بار تنظیمات را انجام میدهید و همیشه زیر نویس فیم درست کار خواهد کرد.

حل مشکل نا خوانا بودن زیر نویس فارسی

در ویندوز محبوب 7 : ابتدا پیشنهاد میکنم به مسیر زیر رفته و تنظیمات زبان فارسی سیستم را انجام دهید.
در Control panel به Region and language رفته و تب administrative را زده و سپس …Change system locale را زده و زبان فارسی یا persian را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید ، پس از این کار شما مجبور به ریست سیستم هستید ، 99.9% مشکل شما برطرف خواهد شد و این کار همیشگی است و نیازی نیست برای تک تک زیر نویس ها کاری را انجام دهیم.

Image

راه حل بعدی استفاده از نرم افزار KMPlayer هست نرم افزار که این روز ها در تمام سیستم ها یافت می شود player ای که بسیار قوی است و امکانات خوبی برای دیدن زیر نویس ها دارد ، شما میتوانید با این نرم افزار رنگ زیر نویس و محل درج آن روی صفحه نمایش را ببینید حتی اگر زیر نویس شما با تصویرتان مشکل دارد یعنی جابجا است با کلید های [ و ] که معال فارسی آن چ و ج هست زیر نویس را جلو و عقب کنید ، خب برمیگردیم سر کار خودمون یعنی مشکل زیر نویس فارسی در نرم افزار Kmplayer شما دکمه F2 را زده و از پنجره جدید باز شده سمت چپ زیر نویس یا subtitle رو زنید و نوع Font یا قلم را انتخاب کنید فشار بدین در پنجره‌ای که باز میشه از سمت چپ قسمت پردازش زیرنویس و سپس نوع قلم رو انتخاب کنید سپس Charset را باز کرده و عربی رو انتخاب کنید.‫ مطابق تصویر زیر:

ناخوانا بودن و حل مشکل زیر نویس فارسی

در ویندوز XP: اگر از ویندوز XP استفاده میکنید به Control Panel رفته و Region and Language را انتخاب کرده و تب Advsnced را زده و زبان Farsi را انتخاب کنید البته ممکن است به CD ویندوز نیاز پیدا کنید.

زیر نویس فارسی در ویندوز XP

در ویندوز 8 : ابتدا start را زده و کلید های ترکیبی Win + Q را فشار دهید و عبارت Control Panel را تایپ کنید تا وارد Control panel شوید البته راه های رسیدن به control panel بیشتر از این هست شما به هر صورت که مایل هستید وارد شوید. پس از باز شدن conterol panel به قسمت Language وارد شوید

فارسی کردن زیر نویس در ویدوز 8

سپس بر روی Add a Language کلیک کنید و از بین زبان های مورد نظر Persian را پیدا کرده و کلید Add را بزنید تا مشکل زیر نویس برای شما رفع گردد.

زیر نویس فارسی در ویندوز 8
خرابی زیر نویس فارسی در ویندوز 8

آموزش حل مشکل ناخوانا بودن زیرنویس در تلویزیون فول اچ دی

باید در نظر داشته باشید که تلویزیون های LCD Full HD و LED قادر به خواندن فرمت ویدیویی MKV و MP4 همراه با زیرنویس فارسی با فرمت SRT میباشد و از زیرنویس فارسی با فرمت IDX و SUB پشتیبانی نخواهد کرد.

مرحله اول:

فیلم مورد نظر خود را در کول دیسک کپی کرده و در پشت تلویزیون خود در قسمت USB وارد کنید.

(مهم) حتما فولدر و یا پوشه فیلم را در کول دیسک کپی کنید و در تلویزیون محتوای پوشه را اجرا نمایید.

 

مرحله دوم:

در تلویزیون وارد کول دیسک شده و پوشه فیلم را باز کرده و فایل ویدیویی خود را اجرا نمایید و در هنگام نمایش از روی کنترل کلید ابزار (TOOLS ) را فشار داده و در منو ابزار روی تنظیمات زیر نویس رمزگزاری یا ( ENCODE ) رابه زبان عربی تغییر می دهید و آن را OK کرده و خارج میشوید هم کنون میتوانید از دیدن فیلم تان لذت ببرید.